Postanowienia noworoczne.

Według badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie Saldo.pl, w 2014 prawie 80% Polaków roku miało noworoczne postanowienia. Według tych samych badań tylko 8% z nich realizowało swoje zamierzenia. Co zatem zrobić, żeby w przyszłym roku przynależeć do tej elitarnej grupy?

Wg strony geekweek.pl 10 najczęstszych postanowień noworocznych to:

  • 1. chcę schudnąć,
  • 2. chcę lepiej się zorganizować,
  • 3. chcę wydawać mniej, oszczędzać więcej,
  • 4. chcę cieszyć się zdrowiem,
  • 5. chcę żyć zdrowo,
  • 6. chcę nauczyć się czegoś nowego,
  • 7. chcę rzucić palenie,
  • 8. chcę pomagać innym,
  • 9. chcę się zakochać,
  • 10. chcę spędzać więcej czasu z rodziną.

Czy, któreś z tych postanowień brzmi podobnie do Twojego?

Początkowy zapał sprawia, że przez pierwsze dni jest łatwo. Jednak przychodzi taki moment, że przytłacza codzienność, monotonia wciąż powtarzanych czynności. Ulatniająca się gdzieś motywacja także nie pomaga. To wszystko sprawia, że być może nie wszystko udało Ci się zrealizować, tak jak zamierzałeś. Pewnie masz teraz wyrzuty sumienia, poczucie niespełnienia, czujesz zawód. I być może, z nadzieją, myślisz:
„Za chwilę będzie znowu Nowy Rok i będzie można zacząć od początku…. I tym razem na pewno się uda!”
Uwierz mi, nie uda się. Dlaczego?
Przede wszystkim powyższe postanowienia są zbyt ogólne i rozmyte. Tylko pozornie sprawiają wrażenie możliwych do osiągnięcia.

Aby postanowienie było skuteczne powinno być:

1. Konkretne i świadome celu - co chcesz osiągnąć i dlaczego?

Za każdym postanowieniem jakiejś zmiany w życiu kryją się marzenia, potrzeby i wartości. Zastanów się co Cię popycha do tego, że chcesz zacząć. Co sprawia, że myślisz o zmianie. Jest to ważne, gdyż to co motywuje do startu, motywuje także w trakcie działania wtedy, gdy następuje kryzys. Wyobraź sobie moment , gdy postanowienie się spełnia. Kim się wtedy stajesz, co czujesz, co zyskujesz. Stwórz bardzo plastyczny, kolorowy i dynamiczny obraz. Wypełnij go jak największą ilością szczegółów. Poczuj go wszystkimi swoimi zmysłami. Potem zapisz i umieść w łatwo dostępnym dla siebie miejscu. Tak na czarną godzinę zwątpienia.

2. Mierzalne – czy mogę je zmierzyć, abym wiedział, jak dużo już zrobiłem i ile mi jeszcze brakuje?

Sprawdź czy postanowienie zawiera w sobie określoną miarę. Musisz móc go zwarzyć, zmierzyć lub policzyć. Gdy znasz tę liczbę, wiesz dokładnie jak dużo chcesz osiągnąć. Cel staje się przez to konkretny i rzeczywisty. Gdy wiesz co chcesz osiągnąć na końcu, łatwiej Ci będzie zaplanować kroki, które będą Cię do końcowego wyniku przybliżać.

3. Ambitne – gdy je zrealizuję, czy będę z siebie dumny?

Przeczytaj postanowienie na głos. Czy czujesz emocje i dreszcz na myśl, że chcesz zrobić coś ekscytującego? Prawdziwe wzywanie?.Czy myśląc o wyzwaniu czujesz, że będziesz miał czym się pochwalić?

4. Realistyczne – jakie mam możliwości, aby go zrealizować?

Stąpaj twardo po ziemi i nie przesadzaj z ambicją. Sprawdź co jest możliwe i w jaki sposób. Niech postanowienie sprawi ci radość w trakcie realizacji. Lepiej zacząć od mniejszej rzeczy na początku, potem coś większego.

5. Określone w czasie – kiedy je zacznę i kiedy skończę?

Postanowienie to projekt. Ma swój początek, punkty kontrolne i koniec. Określ co osiągniesz w poszczególnych etapach. Łatwiej wtedy skontrolujesz postęp oraz szybciej wprowadzisz odpowiednie korekty.

Jak więc odpowiednio poprawić postanowienie, aby spełniało poszczególne warunki? Weźmy na przykład takie: chcę spędzać więcej czasu z rodziną.

1. Konkretne i świadome celu

Za tym postanowieniem kryje się refleksja, że zbyt dużo czasu spędzam w pracy, przez co brakuje mi czasu z najbliższymi. Co prawda lubię to co robię, ale poczucie zaniedbywania sfery osobistej i rodzinnej powoduje u mnie coraz mocniejszy stres. Chcę wracać do domu maksymalnie o 17-ej. Dzięki temu Moi bliscy będą czuli się mniej samotni. Ja będę miał lepszy kontakt z rodziną. Wszyscy będziemy o wiele szczęśliwsi.

2. Mierzalne

Chcę codziennie wracać do domu z pracy o godzinie 17-ej.

3. Ambitne

Teraz bardzo często zaczynam pracę o 9-ej a kończę o 20-ej. Skrócenie czasu pracy o 3 godziny będzie wymagało poprawienia własnej organizacji pracy oraz dyscypliny, by nie przeciągać realizacji zadań do późna. Poza tym już cieszę się na myśl, jaką radość sprawię najbliższym.

4. Realistyczne

Mam nienormowany czas pracy. Samodzielnie mogę kreować ilość czasu jaki mogę przeznaczyć na pracę. Wpisując nowe zadania do kalendarza, mogę tak ustalać terminy, aby nie przekraczać określonej godziny.

5. Określone w czasie

Do zrobienia mam kilka projektów, których realizacja potrwa do końca marca. Postanowienie zacznę realizować od 01.01.2016 r. W pierwszym dniu marca chcę już kończyć pracę o 17-ej. Plan wygląda następująco:
Styczeń: pracuję do 19-ej
Luty: pracuję do 18-ej
Marzec: pracuję do 17-ej

Postanowienie może brzmieć tak:
Chcę spędzać z rodziną dodatkowe 3 godziny dziennie. Od 01.01.2016 r. tak zorganizuję swoją pracę aby z dniem 01.03.2016 r. wracać do domu o godzinie 17-ej.

Odpowiednio sformułowane postanowienie noworoczne to klucz do sukcesu. Jeśli początkowy zapał osłabnie, to takie postanowienie z pewnością wzmocni motywację do działania.

Powodzenia!

P.S.:
NIE CZEKAJ DO NOWEGO ROKU. JEŚLI JUŻ TERAZ MASZ POMYSŁ, TO ZACZNIJ GO REALIZOWAĆ OD RAZU!

Weź udział w warsztatach KARIERA POD KONTROLĄ, zapraszamy!

Już dzisiaj zaplanuj konkretne działania. Najlepiej małymi krokami, a łatwiej będzie Ci podjąć wyzwanie. I nie tylko Ty to zauważysz. Twoja rodzina i przyjaciele także zobaczą, że realizacja postanowień może być łatwa i przyjemna. Inspirując do działania najbliższych sprawisz, że twoje otoczenie aktywnie wesprze także Ciebie.

Źródło: Interaktywny Instytut Badań Rynkowych dla Saldo.pl, badanie IQS 96! – Omnibus online przeprowadzone z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS w dniach 11- 15. grudnia 2014; N=1000 - internauci w wieku 15+, podstawa procentowania: wszyscy badani.

O autorze

Od początku swojej kariery zawodowej związany z firmami rodzinnymi i korporacyjnymi, w których pełnił funkcje specjalistyczne i menadżerskie. Od 2009 pracował w organizacji pozarządowej, specjalizującej się w aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością. Jako coach, trener pracy i specjalista ds. współpracy z pracodawcami zrealizował 4 projekty finansowane ze środków PEFRON i POKL.