Mity związane z planowaniem własnej kariery zawodowej.
Planowanie własnej kariery wydaje się być procesem mało skomplikowanym, w rzeczywistości jednak okazuje się być sporym wyzwaniem, które wymaga nie tylko umiejętności, ale i czasu jaki musisz zainwestować. Oto najczęstsze mity jakie funkcjonują w procesie planowania własnych ścieżek zawodowych.
MIT #1
PIERWSZY KROK TO WYSŁANIE CV
To często błędne myślenie powoduje nasze rozczarowanie przy poszukiwaniu pracy. Na 50 wysłanych CV tylko 1 zaproszenie? Idąc myśleniem zgodnym z MITEM#1 to i tak szczęście, że ktoś zadzwonił. Napisanie CV musi być poprzedzone poznaniem siebie, swoich mocnych stron, talentów, umiejętności. Tylko wtedy CV może być naprawdę dobrze sporządzone.
MIT #2
SAMO SIĘ UŁOŻY
Z pewnością jakoś się ułoży, ale nie oznacza, że przyniesie ci to satysfakcję. Własna kariera w rękach losu? Nie. To ty decydujesz o swojej przyszłości. O tym kim chcesz być i co chcesz osiągnąć.
MIT #3
TO PRACODAWCA MA MI ZAPROPONOWAĆ ŚCIEŻKĘ ROZWOJU
Zapewne zaproponuje, ale chyba nie chcesz realizować cudzych priorytetów? Aby móc stwierdzić, czy dana ścieżka - nawet ta zaproponowana przez pracodawcę, odpowiada ci czy też nie, musisz wiedzieć czego tak naprawdę pragniesz, w czym czujesz się najlepszy.
MIT #4
PLANOWANIE JEST DLA MŁODYCH
Nic bardziej mylnego, praktycznie cały czas człowiek podejmuje pewne decyzje zawodowe. Nawet będąc w jednym miejscu pracy kilka lat - to też jakaś decyzja. Planować możesz przez całe swoje życie: zmieniasz stanowiska, starasz się o awans, zwiększasz kwalifikacje. Nie ważne ile masz lat. Ważne czego naprawdę potrzebujesz w obszarze zawodowym.
MIT #5
PLANOWANIE KOŃCZY SIĘ NA PODJĘCIU PRACY
Podjęcie pracy to dopiero początek pewnej drogi. Nie ważne, która to praca z rzędu - za każdym razem jest to początek kolejnego planowania - siebie w nowym miejscu pracy. Czym chcesz się zajmować? Jakich błędów nie chcesz powtarzać? Co chcesz osiągnąć?
MIT #6
PLANOWANIE TO JEDNORAZOWY AKT
To raczej długotrwały proces i takie spojrzenie na planowanie oszczędzi ci wielu rozczarowań. Świadome konstruowanie kariery i wprowadzanie planów w życie krok za krokiem pozwoli ci nie tylko uważnie obserwować efekty działań ale i na bieżąco korygować mniej korzystne decyzje.