SIŁA WOLI JAKĄ W SOBIE NOSISZ

Determinacja jest siłą umysłu, przekonanego o słuszności osiąganego celu. Wówczas Twoim działaniom towarzyszy silna wola. To właśnie od niej zależą Twoje przyszłe sukcesy zawodowe i osobiste. Siła woli polega przede wszystkim na umiejętności wyznaczania sobie celów oraz wytrwałości w dążeniu do nich.

Od czego zależy Twoja siła?

Zatem jeżeli chcesz zwiększyć swoją efektywność pamiętaj o umiejętnościach, cechach, jakie musisz w sobie pielęgnować. Są to:

1. Wytrwałość i zaangażowanie – czyli umiejętność pokonywania przeciwności losu,przeszkód, które stają na drodze do celu. Staraj się nie zrażać niepowodzeniami. One i tak się będą pojawiać. Bądź czujny i świadomy tego co się dzieje, wyciągaj wnioski, ucz się na błędach. Pozytywne patrzenie w przyszłość jest kluczem do sukcesu, a połączone z zaangażowaniem tworzy potężną siłę do działania.

2. Podejmowanie inicjatywy – czyli zdolność do motywowania siebie samego, wiąże się z umiejętnością zarządzania swoimi upodobaniami w określaniu i zmierzaniu do obranych celów. To podejmowanie wysiłków pomimo piętrzenia się trudności czy niepowodzeń.

3. Zdecydowanie – czyli stanowczość w podejmowaniu decyzji. Należy być świadomym dokonywanych wyborów i konsekwencji jakie za tym idą, tylko wtedy człowiek będzie miał poczucie, że on jest czynnikiem sprawczym swoich działań.

4. Niezależność – samodzielność w podejmowaniu działań i nie sugerowanie się ocenami/opiniami innych.

5. Panowanie nad sobą – czyli samodyscyplina i nie poddawanie się czynnikom zewnętrznym (brzydka pogoda) oraz wewnętrznym (lenistwo), które w łatwy sposób mogą obniżyć naszą motywację.Zwiększenie własnej siły woli to proces długofalowy, ale możliwy. Wymaga on przede wszystkim pracy nad sobą: koncentracji na celu oraz korzyściach z jego osiągnięcia. Poniżej znajdziesz ćwiczenie rozwojowe, które zostało opracowane w oparciu o filozofię Briana Tracy.

ĆWICZENIE ROZWOJOWE

KROK 1 - Napisz CEL
Zdecyduj, co dokładnie chcesz zrobić. Zapisz to w czasie teraźniejszym.

KROK 2 - Zapisz KIEDY chcesz go osiągnąć
Rozplanuj realizację celu w czasie. Wyznacz sobie terminy cząstkowe: im bardziej będziesz precyzyjny, tym więcej osiągniesz.

KROK 3 - WYZWANIE
Określ, jakie mogą wystąpić przeszkody na drodze realizacji celu.

KROK 4 - UCZENIE SIĘ
Określ, czego powinieneś się nauczyć. „Sukces jest czyms co przyciągasz poprzez to kim się stajesz” Jim Rohn

KROK 5 - POMOC
Od kogo chcesz uzyskać pomoc? Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać ich poparcie? Co będą z tego mieli?

KROK 6 - PLAN
Ułóż plan działania. Ułóż listę według priorytetów.

KROK 7 - ZACZNIJ DZIAŁAĆ!
Codziennie rób coś, co zbliży Cię do osiągnięcia celu. Co zrobisz już dziś ? A co jutro?

O autorze

Ekspert w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i osobistych. Psycholog i trener, prowadzi szkolenia z zakresu: work life balans, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, inteligencja emocjonalna, analiza transakcyjna w relacjach pracowniczych. Swoimi szkoleniami wspiera korporacyjne programy corporate wellness. Prowadzi szkolenia dla korporacji, w tym m.in.: Delphi, Skanska, Mondelez, Coca-Cola. Dodatkowo realizuje z klientami procesy career coachingu, gdzie wspiera pracowników w rozwoju ich ścieżki zawodowej. Działa na rzecz propagowania coachingu w doradztwie zawodowym.